2: SU KİRLİLİĞİ

Yeryüzünde içme ve kullanma suyu azdır. Zamanla bu kaynakları kullanın canlıların (Özellikle İnsanlar) sayısının artması ve üstelik buıkaynakların kirletilmesi yaşamı giderek zor bir hale sokmaktadır. Bir çok Afrika ülkesinde temiz içme suyu bulmak neredeyseimkansız.

Su kirliliğinin oluşmasının en büyük nedenlerinden biri lağım ve sanayi artıkların temiz sulara karışması. Bunun yanına petrol, nükleer artıklar, sanayi artıkları, kimyasallar , ev artıkları kirleticidirler. Bu kirlenme sonucu denizler, göller ve akarsular kirleniyor ve bu bölgede yaşayan canlıların yaşam alanları, kayakları yok ediliyor. Örneğin Marmara’daki kirlenme yüzünden bir çok balık türü artık burada yaşamıyor aynı şekilde Karadeniz’deki kirlenme yüzünden hamsi sayısında düşüşler meydana geliyor.

Su kirliliğini engellemek için artma tesisleri, sanayi atıklarını denizlerini , akarsulara bırakan sanayi kuruluşlarına ağır para ve hapis cezası verilmeli. Yeni nesil gençlere su kirliliğin ne gibi bir sonuçlar doğuracağı hakkında bilgiler öğretilmeli ve bilinçli bir nesil oluşturmak için çalışmalı. Böylece hem içme, hem sulama (Tarımda) sularımızı kaybetmemiş oluruz.

 

Video Konu Anlatımı | ekol hoca, ders notları, çözümlü soru anlatımları, konu özetleri, örnek sorular, vitamin, körfez, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. Sınıf, denemeler, çıkmış sorular, sunumlar, AİÖ, ALES, AÖF, AÖL, DGS, KPSS, LYS, SBS, YDS, YGS, Lise, Ortaokul ve ilkokul seviyesinde ders anlatımları. vitamin, ekol hoca dersleri, testler ile ilgili sorular ve cevaplar, slaytlar, yazılı soruları, kitap cevapları, ekol hoca dersleri

son arama terimleri:

    su kirliliği 9 sınıf biyoloji,9 sınıf biyoloji su kirliliği,9 sınıf su kirliliği,su kirliliği biyoloji 9 sınıf,su kirliligi 9 sınıf slayt,su kirliliği biyoloji,9 sımıf su kirliliği ile ilgili test,su kirliligi ile ilgili soru 9 sinif,su kirliliği ile ilgili soru ve cevaplar 9 sınıf,su kirliliği 9 sınıf,biyoloji su kirliliği slayt,biyoloji dersi su kirliligi,biyoloji 9 sınıf ders notları su kirliligi,9 sinifsu kirliliği video konu anlatımı,9 sınıf su kirliliği soru